Filtrasyon Sistemleri

Filtrasyon sistemleri; içme suyu, kullanma suyu, deniz suyu ve kuyu suyu arıtma sistemlerinde suda bulunan çeşitli maddelerin filtrelerden geçirilmesi işlemidir. Bu sayede kötü tat, koku, bulanıklık ve katı maddeler sudan uzaklaştırılmaktadır.

Su filtreleri, daha kaliteli su elde etmek için sudaki tortu, tat ve koku, sertlik ve bakteri gibi istenmeyen maddeleri giderir. Daha lezzetli içme suyu üretmekten daha özel uygulamalara kadar suyla ilgili her türlü sorunu çözmek için çok çeşitli filtreler ve kartuşlar sunulmaktadır.

Filtrasyon Sistemleri

Filtrasyon Sistemi Çeşitleri

Su, gezegendeki en önemli maddelerden biridir. Dünya yüzeyinin %71’ini kaplar ve insan vücudu maddenin %75 kadarını içerebilir. Su, tarım, bilim, tıp, ulaşım, ısıtma, rekreasyon ve gıda işlemenin yanı sıra yıkama ve belki de hepsinden önemlisi içme gibi çok sayıda uygulama için hayati öneme sahiptir. Bu doğrultuda söz konusu filtrasyon sistemi çeşitlerini genel olarak aşağıdaki gibi inceleyebiliriz.

Ters Osmoz

Ters osmoz (RO), çözünmüş inorganik katıların sudan basınç altında yarı geçirgen bir zardan zorlayarak suyun geçmesini sağlar. Ancak kirleticilerin çoğunun geride kalmasını sağlama işlemi olarak ifade edilir. Ters osmoz, suyu arıtmanın oldukça etkili bir yoludur ve suyu birkaç kirletici maddeyle geri döndürmek için genellikle mekanik filtre ve emme filtresi gibi bir dizi başka filtre ile birleştirilir.

Filtrasyon Sistemleri

İyon Değişimi

İyon değişimi, sert suda bulunan magnezyum ve kalsiyum iyonlarını sodyum veya hidrojen iyonları gibi diğer iyonlarla değiştirerek sert suyu yumuşatmak için kullanılan bir işlemdir. Kireç önlemenin aksine, iyon değişimi sert mineralleri fiziksel olarak uzaklaştırır. Bu doğrultuda kireci azaltır ve suyu, örneğin ticari kahve makinelerinde sabit bir yüksek sıcaklıkta tutulduğu uygulamalar için uygun hale getirir.

Aktif Karbon

Su filtrelerinde absorpsiyon en yaygın olarak su kaynaklı kirleticileri yakalamada oldukça etkili olan karbon tarafından gerçekleştirilir. Karbonun kirletici maddeleri bu kadar kolay emmesinin nedeni, klor gibi kimyasal maddeleri yakalayabilen köşeler ve çatlaklarla dolu büyük bir iç yüzeye sahip olmasıdır.

Sizin de filtrasyon sistemleri ile ilgili bir hizmete ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Flowmech Telefon
Flowmech Mail
Flowmech Sosyal Medya